Uncategorized

ROZINSKI ZBIGNIEW

 

ROSINSKI ANTWERPEN.jpg

 
 


3 maja w Antwerpen, w Belgii, odbył się pogrzeb zmarłego 27 kwietnia 2014 roku ppłk w st. spocz. Zbigniewa Rosińskiego. Odszedł na wieczną wartę w wieku 95 lat. W pogrzebie udział wzięła delegacja 10BKpanc z pocztem sztandarowym 24 batalionu Ułanów.

Był oficerem 24 pułku ułanów z 1 Polskiej Dywizji Pancernej, w którym przemierzył cały, wyzwolicielski szlak w Europie Zachodniej od Normandii po Wilhelmshaven. Za swoje zasługi wojenne odznaczony m.in.: Krzyżem Walecznych. Odznaczony był również Krzyżem Oficerskim OOP, był Kawalerem Orderu Króla Leopolda oraz wielu odznaczeń kombatanckich. Odszedł wielki Przyjaciel Czarnej Dywizji, który jako członek Stowarzyszenia 1DPanc w Belgii był jednym z najbardziej aktywnych uczestników procesu przekazywania dziedzictwa 1 Dywizji Pancernej żołnierzom z Żagania, w tym szczególnie tradycji 24 pułku ułanów środowiskom żarskiego 42 pz, a później 11 Brygady Zmechanizowanej. Odszedł od nas Oficer i Człowiek wielce zasłużony dla belgijskiej Polonii i Belgii, który z pasją upowszechniał najlepsze tradycje polskiego oręża i uczył patriotyzmu wiele generacji. Cześć Jego Pamięci !!!


(foto: Federacja Organizacji Polskich Pancerniaków)

ROSINSKI 2.jpg

BOECOUT REGINE 2FEV14 001.JPG

BOECHOUT RADA 2FEV14 015.JPG

dernière sortie publique de Z.ROSINSKI ,au centre de la photo, lors de la réception annuelle, par Rada Polonii Belgijskiej ,des anciens de la Polonia

ROZINSKI.jpg

 

http://ahm.1944.pl/Zbigniew_Rosinski